קורס היבטים רגשיים יולי 2019

 

לוגו רגיל בצייר JPG

לוגו אוניברסיטת חיפה

 

 

 

קורס היבטים רגשיים בטיפולים התפתחותיים בתינוקות וילדים – יולי 2019

קורס ייחודי הממוקד  בהיבטים הרגשיים ובקשר הורה  – ילד תוך בניית גשרים לחדר הטיפולים ושימת דגשים על תחום זה בטיפולים פארא-רפואיים.

משלב ידע תאורטי עדכני, מחקרים , סימולציות, תיאורי מקרה, והדרכות רגשיות.

הקורס מועבר על יד אנשי מקצועות הבריאות המתמחים בהתפתחות הילד  בשיתוף מרצים מאוניברסיטת חיפה ומתחום הפסיכולוגיה.

קהל יעד: מטפלים בילדים מתחום הפיזיותרפיה , רפוי בעיסוק , קלינאות תקשורת, אחיות, צוותים חינוכיים והידרותרפיה – בעלי ניסיון טיפולי של שנתיים לפחות.

משך הקורס: הקורס בן 40 שעות יתקיים ביולי 2019 בקמפוס הנמל חיפה בין השעות 08:30 -16:30

תאריכים: חמישי 4.7 , שלישי 9.7,  שלישי 16.7, רביעי 17.7 ,שלישי 23.7 .

עלות הקורס:  2200  ₪  (1950  +  250 דמי הרשמה)

הנחה בהרשמה מוקדמת (עד תאריך 15.04.19)  – 1950 ₪   (1700 +250 שח דמי הרשמה)

הקורס יתקיים בקמפוס הנמל בחיפה – סמוך לתחנת רכבת מרכז השמונה /חניה בחניונים מסביב

הבטיחו את מקומכם – מספר המקומות לכל מקצוע מוגבל.

הקורס מוכר כגמול השתלמות במסלול אישי לעובדי משרד החינוך (30 ש')

לפרטים נוספים :

אורנה זוהר 052-3941707 , יהודית אילתה 050-2303681   יונה רוט 054-6601299

וכן בדף הפייסבוק של הקורס: https://goo.gl/Kq0S15

הרשמה : על מנת להירשם בצורה מקוונת : לחץ כאן

ניתן גם להירשם במייל אצל בלה ליין אוניברסיטת חיפה בטלפון:  04-8240956 

 bidalov@univ.haifa.ac.il 

ואז לשלוח את ההמחאות בדואר כפי שמצורף בטופס ההרשמה

טופס הרשמה

שם פרטי: ____________________

שם משפחה: __________________

ת.ז : ________________________

טלפון: _______________________

מייל: ________________________

כתובת : _____________________

עיסוק : ______________________

מקום עבודה: __________________

אופן התשלום: התשלום מתבצע ב3 המחאות  לפקודת אוניברסיטת חיפה.

בהרשמה מוקדמת עד תאריך 15.4.19 סכום כולל של 1950 ₪ לפי הפירוט הבא:

המחאה א' בסכום של 250 ₪ לתאריך בו נרשמה ההמחאה

המחאה ב' בסכום של 850 ₪ לתאריך 3.5.19

המחאה ג' בסכום של 850 ₪ לתאריך 3.6.19

במידה ונרשמת בהרשמה מוקדמת שלחו מייל על כך לבלה ליין בנוסף לשליחת התשלום בדואר

הרשמה רגילה (לאחר 15.4.19) סכום כולל של 2200 ₪ לפי הפירוט הבא

המחאה א' בסכום של 250 ₪ לתאריך בו נרשמה ההמחאה

המחאה ב' בסכום של 975 ₪ לתאריך 3.5.19

המחאה ג' בסכום של 975 ₪ לתאריך 3.6.19

 

את ההמחאות יש לשלוח בדואר לכתובת:

עבור בלה ליין

החוג לפסיכולוגיה לימודי פסיכותרפיה

אוניברסיטת חיפה

חיפה 3498838

ביטול עד תאריך 3.5 יוחזר סכום התשלום למעט דמי הרשמה בסך 250

ביטול עד תאריך 3.6 יוחזר 50% מהסכום

ביטול לאחר תאריך זה יחויב הסכום במלואו ולא יינתן החזר

פתיחת הקורס מותנת במינימום 22 משתתפים

 אודות הקורס

היבטים רגשיים התפתחותיים בתינוקות וילדים.

קורס למטפלים התפתחותיים וצוותי חינוך מה עליי "להחזיק" בראש בזמן טיפול?!קורס ייחודי שפותח ע"י  אורנה זוהר ויהודית אילתה פיזיותרפיסטיות מנוסות, בעלות תואר שני בהתפתחות הילד. הקורס הממוקד בהיבטים הרגשיים ובקשר הורה–ילד תוך בניית גשרים לחדר הטיפולים ושימת דגשים על תחום זה בטיפולים פארא-רפואיים.

משלב ידע תאורטי עדכני, מחקרים, סימולציות, תיאורי מקרה, והדרכות רגשיות.
הקורס מועבר על יד אנשי מקצוע פרא–רפואיים המתמחים בהתפתחות הילד  בשיתוף מרצים מאוניברסיטת חיפה ומתחום הפסיכולוגיה.

קהל היעד: מקצועות הבריאות (מרפאים בעיסוק , קלינאיות תקשורת ,פיזיותרפיסטים , אחיות טיפת חלב ) וכן צוותים חינוכיים בחינוך המיוחד . כמו כן הקורס פתוח להידרותרפיסטים המטפלים בילדים בעלי צרכים מיוחדים
הקורס בן 40 שעות  ולרוב הוא מחולק ל5 ימים בשבוע כשכל מפגש בעל 8 שעות

 רציונל הקורס

הטיפול ההתפתחותי מפגיש אותנו, המטפלים וצוותי החינוך , עם סיטואציות  רגשיות מורכבות. אנו נתקלים לא אחת במצבים בהם עולים נושאים כגון: התמודדות עם אבחנה קשה, אי ודאות, חרדות של הורים, תפיסות הורות שונות, הורות במבחן ועוד.

הטיפול ההתפתחותי כולל מרכיבים חודרניים פיזית ונפשית, שיכולים להפוך את הסיטואציה הטיפולית למאיימת, עבור ההורה, עבור התינוק / הילד ועבור המטפל. התערבות טיפולית היא מהרגע הראשון חדירה למרחב הורה / ילד .אז מה עושים עם כל זה? ממשיכים לפעול על פי האינטואיציה? משאירים את "הרגש" מחוץ לחדר?

בעשורים האחרונים חלה התקדמות גדולה בידע ובמחקר בתחום ההתפתחות הרגשית של ילדים. ישנה כיום הסכמה נרחבת על ההשפעה המכרעת שיש לקשר הורה –ילד על התפתחות תקינה. מחקרים רבים מדגישים גם את חשיבות הקשר ואת מערכת היחסים שנוצרת בין ההורה- ילד- מטפל כגורם משמעותי בהשגת תוצאות טיפוליות טובות יותר.למרות האמור לעיל, מהדיווחים המגיעים מהשטח עולה כי אין מספיק ידע והכשרה בתחום הרגשי. יתר על כן, חלק מהמטפלים אף חוששים מעיסוק בתחומים אלו מתוך תחושה שתחום זה אינו תחת הגדרת תפקידם וכי אין להם " מנדט" לעסוק בנושאים אלו.

מטרת הקורס הנוכחי היא העמקת הידע והמודעות להיבטים הרגשיים ההתפתחותיים של תינוקות וילדים, לחשיבות הרבה לקשר הורה-ילד על התפתחות תקינה וכן  הרחבת ההסתכלות על ההתמודדות הרגשית של הורים, תינוקות וילדים בטיפולים התפתחותיים ובמסגרות החינוך המיוחד

בנוסף יודגש החיבור בין הידע הרגשי התיאורטי לחדר הטיפולים כגון: על מה להתבונן מעבר למה שהעיניים המקצועיות שלנו רגילות לראות, הרחבת המודעות להתרחשות הרגשית המלווה את הטיפול, עידוד שיתוף פעולה הורה –ילד – מטפל, הדרכת הורים יעילה ונעימה

המטפל ההתפתחותי ואיש הצוות החינוכי  ירחיב את הידע בהתפתחות רגשית של ילדים, ידע לזהות היבטים רגשיים בסיטואציה הטיפולית, יהיה מודע לחשיבות הקשר הבין אישי, יכיר בחשיבות התקשורת בינו לבין המטופל וידע להפנות לגורמי טיפול מתאימים במידת הצורך.

את הקורס מעבירות יהודית אילתה ואורנה זוהר –  פיזיותרפיסטיות התפתחותיות בעלות ותק וניסיון רב.  בשיתוף עם יונה רוט מרפאה בעיסוק התפתחותית, כולן בוגרות תואר שני בהתפתחות הילד באוניברסיטת חיפה.

בכל אחד מימי הקורס תינתן הרצאה ע"י מרצה מתחום הפסיכולוגיה . הקורס כולל הרצאות פרונטליות תאורטיות, צפייה וניתוח סרטונים, סימולציות ודיונים בין המשתתפים, כמו כן ננתח סוגיות ומקרים  שיעלו על ידי המשתתפים בעזרתן של פסיכולוגיות קליניות .

קצת עלינו:

יהודית אילתה:

נשואה+ 2 מתגוררת במודיעין  BPT . אוניברסיטת בן- גוריון MA, (1989 ) בהתפתחות הילד אוניברסיטת חיפה. פיזיותרפיסטית התפתחותית במכון להתפתחות הילד ,מכבי שירותי בריאות. משנת 1993. מדריכה קורסי הכנה ללידה משנת 2000-2016 במסגרת מכבי שירותי בריאות. בוגרת התוכנית הדו-שנתית להנחיית קבוצות מאוניברסיטת בר אילן (2001). הכשירה מדריכות הכנה ללידה במסגרת מכבי.

בוגרת התוכנית: "גישות פסיכודינמיות בהבנת התפתחותם של ילדים ונוער" במסגרת ביה"ס לפסיכותרפיה, ביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב (2011).  בוגרת קורס "תרומות בודהיסטיות ביחסי גוף נפש בפסיכואנליזה" בביה"ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א (2014). בוגרת התוכנית: "פסיכותרפיה אינטגרטיבית מזרח-מערב" ,ביה"ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת תל אביב(2017)

מנחה סימולציות "מטפל- מטופל" במרכז הדרכה של מכבי שרותי בריאות, בשיתוף מנחים ממקצועות נוספים. מנחה מוסמכת של COS-P.

אורנה זוהר :

נשואה +3 מתגוררת בזיכרון יעקב.BPT  תואר ראשון בפיזיותרפיה מאוניברסיטת תל אביב (1992).  MA בהתפתחות הילד אוניברסיטת חיפה. מאז סיום הלימודים עבדה במכון התפתחות הילד בירושלים (עד 1995) לאחר מכן  במכון התפתחות הילד במכבי בני ברק (1995-1998 )1999 במכון התפתחות הילד של הכללית בנתניה (1999-2016) . כיום בעלת קליניקה פרטית במסגרתה מטפלת  בילדים עם התפתחות טיפוסית כמו גם עם צרכים מיוחדים תוך שילוב ביקורי בית והדרכה משפחתית. משמשת כמדריכה  לפיזיותרפיסטים צעירים. מעבירה הדרכות והרצאות  להורים במסגרות שונות. וכן הרצאות לצוות רפואי בימי עיון ובכנסים בארץ ובחו"ל. מנחה מוסמכת של COS-P.

יונה זוהר רוט

נשואה+2, מתגוררת בבנימינה.  BOT בריפוי בעיסוק אוניברסיטת תל אביב (2000), MA בהתפתחות הילד אוניברסיטת חיפה. לצד העבודה  כמרפאה בעיסוק עסקה בהדרכת הורים בתוכנית  הדרכה ביתית במרכז הפעו"ט בטירת הכרמל .  בעשר השנים האחרונות  עובדת כמרפאה בעיסוק התפתחותית במרכז לגיל הרך פרדס חנה כרכור המפעיל תכניות התערבות בקהילה, ושם דגש על  איתור, מניעה, טיפול, והדרכה למשפחות להן ילדים מלידה עד כניסה לבית הספר.

כיום  רכזת צוות מקצועי במרכז לגיל הרך, מטפלת, מדריכה,  ומנחת קבוצות הורים. במסגרת התפקיד עוסקת גם בפיתוח תכנים מקצועיים והרצאות לצוותים  פרא רפואיים במסגרת ימי  עיון, כנסים וישיבות וכןן פיתוח וקידום תוכניות התערבות והעשרה לגיל הרך בישוב.

מרכזת  תכנית התערבות של  צוות פרא רפואי  מטעם המרכז לגיל הרך בטיפות החלב בישוב. תכנית אשר מאפשרת  מפגש משמעותי בין ההורים ותינוקם למדריכה התפתחותית כבר  מהשלב הראשוני שאחרי הלידה ושמה דגש על מקומו של ההורה כמאפשר ומוביל התפתחות וצמיחה. ומקדמת פורום של גורמים פרא רפואיים מהמרכזים לגיל הרך באזור הצפון  הנכנסים לטיפות החלב בפועל.

המרצים המשתתפים בקורס :

 ד"ר תרצה יואלס : ראש התחום היישומי במרכז לחקר התפתחות הילד. יו"ר ועדת MA בתכנית הבין תחומית, מרצה בכירה בחוג לפסיכולוגיה.

הלית סגיב: פסיכולוגית קלינית מומחית, התמחתה בפסיכותרפיה ובפסיכואנליזה של ילדים במרכז אנה פרויד בלונדון שם עבדה כחברת סגל  בצוות הורה-תינוק  ולימדה בתחום ההתפתחות בגיל הרך. הרצתה בעבר בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה במגמה ההתפתחותית ובתוכנית הבינתחומית להתפתחות הילד. עוסקת בתצפית פסיכואנליטית בתינוקות, פסיכותרפיה של הורים ותינוקות. עובדת בקליניקה פרטית

ד"ר אפרת שר-צנזור:  ראש התכנית הבינתחומית לתואר שני בהתפתחות הילד, המרכז לחקר התפתחות הילד, אוניברסיטת חיפה. מחקריה עוסקים במערכת היחסים הורה-ילד והשפעתה על ההתפתחות החברתית-רגשית של הילד בהקשרים אקולוגיים שונים.

ד"ר דנה שי: דר׳ דנה שי, פסיכולוגית, חברת סגל במכללה האקדמית תל אביב יפו, ראשת מרכז SEED להתפתחות רגשית מוקדמת ומנהלת המעבדה ההתפתחותית. דר׳ שי פיתחה את מערכות הקידוד וההערכה של PEM ו- PEMA אותן היא מלמדת בארץ ובעולם

סאסי פוקס: פסיכולוגית קלינית ומדריכה. מרפאה לבריאות הנפש בהלל יפה וקליניקה פרטית. בוגרת התכנית ללימודים מתקדמים במרכז ויניקוט ללימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית. מטפלת בקליניקה פרטית בעשר השנים האחרונות. מתמחה בטיפול במבוגרים ובנוער וכן הדרכות הורים.

ומה אנשים אמרו על הקורס :

  • קורס חובה לכל מטפל שעובד עם ילדים
  • הקורס המשמעותי ביותר שעשיתי עד היום
  • הקורס הפך אותי למטפל טוב יותר
  • הקורס היה משמעותי לא רק לעבודה שלי אלא גם לחיים האישיים שלי
  • הקורס גרם לי להתבונן בטיפול דרך עדשות נוספות
  • מאז הקורס אני בטוחה יותר בעצמי וחשה מסוגלות לשוחח עם ההורים גם על נושאים שנמנעתי מהם בעבר

 

תאריך פירוט נושאי הלימוד שם המרצה ותוארו שעות הלימוד
יום חמישי

4.7.19

מה לנו ולתחום הרגשי

קשר-למה זה חשוב??? אורנה זוהר 08:30-10:00

 

דיאלוג הורה ותינוק יהודית אילתה 10:30-12:00
איפה כל זה פוגש אותנו : גשרים לחדר הטיפולים יונה רוט, אורנה זוהר, יהודית אילתה 12:30-14:00

 

דניאל סטרן והקונסטלציה האימהית דר' תרצה יואלס 14:30-16:15
יום שלישי

9.7.19

הורה תינוק ומה שביניהם

תיאוריית ההתקשרות יהודית אילתה 08:30-10:00

 

תובנה הורית אורנה זוהר 10:30-12:00
נפרדות הלית סגיב 12:30-14:00

 

הדרכה רפלקטיבית הלית סגיב 14:30-16:15
יום שלישי

16.7.19

 התבוננות על הקשר

עבודה עם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים אורנה זוהר, יהודית אילתה 08:30-10:00

 

ניהול שיחה עם הורים אורנה זוהר ויהודית אילתה 10:30-12:00
השלמה עם האבחנה דר' אפרת שר צנזור 12:30-14:00
מפגש עם הורה לילד עם צרכים מיוחדים יהודית אילתה ואורנה זוהר 14:30-16:15
יום רביעי

17.7.19

 ילדים עם צרכים מיוחדים

זמינות רגשית +סימולציית משחק יהודית אילתה ואורנה זוהר 08:30-10:00

 

מנטליזציה הורית גופנית דר' דנה שי 10:30-12:00
איפה כל זה פוגש אותנו : גשרים לחדר הטיפולים יהודית אילתה אורנה זוהר יונה רוט 12:30-14:00
תכנית התערבות לקידום רגישות הורית יונה רוט 14:30-16:15
יום שלישי

23.7.19

 

 מי יטפל במטפל

העברה והעברה נגדית סאסי פוקס 08:30-10:00
הדרכה רפלקטיבית בנושא מטפל מטופל סאסי פוקס 10:30-12:00
סגנונות הורות אורנה זוהר, יהודית אילתה 12:30-14:00

 

 

משובים וסיכום קורס

אורנה זוהר יהודית אילתה 14:30-16:15